VM FODBOLD 2014 Brasilien - Kampplan
Publiceret af dosdesign d. Maj 28 2014 - 19:58:27
Alt om Fodbold VM 2014 Brasilien !

Se de billigste VM tilbud - Fodboldtøj, støvler, trøjer, udstyr m.m SEJT udvalg !




Fodbold VM 2014 Brasilien - Kampprogram - Tidligere verdensmestre - Grupperne !

Se de billigste VM tilbud - Fodboldtøj, støvler, trøjer, udstyr m.m SEJT udvalg !

:: SE VM KAMPPROGRAMMET - GRUPPERNE - VERDENSMESTRERNE HER !!!

Her kan du se alle kampe til VM i fodbold i Brasilien 2014 - Listen indeholder alle kampe til VM i fodbold - hvornår spiller Brasilien, England, Italien, Spanien, Tyskland m.m. - Fodboldens mekka, med kamptidspunkter, spilleplan, kampprogram, oversigt m.m!

Følg kampene når det passer dig via tv guiderne på nettet !


Bodyman er Dk's største producent og af kosttilskud.
TAB DIG HURTIG HER DER ER FLERE MULIGHEDER !











Extended News



Se de billigste VM tilbud - Fodboldtøj, støvler, trøjer, udstyr m.m SEJT udvalg !




Kampprogram/Grupper/Tv - VM 2014

Se de billigste VM tilbud - Fodboldtøj, støvler, trøjer, udstyr m.m SEJT udvalg !

12. juni 22:00 Brasilien - Kroatien A Arena Corinthians, São Paulo
13. juni 18:00 Mexico - Cameroun A Arena das Dunas, Natal
13. juni 21:00 Spanien - Holland B Arena Fonte Nova, Salvador
13. juni 24:00 Chile - Australien B Arena Pantanal, Cuiabá
14. juni 18:00 Columbia - Grækenland C Estádio Mineirão, Belo Horizonte
14. juni 21:00 Uruguay - Costa Rica D Estádio Castelão, Fortaleza
14. juni 24:00 England - Italien D Arena Pernambuco, Recife
14. juni 03:00 Elfenbenskysten - Japan C Arena Amazônia, Manaus
15. juni 18:00 Schweiz - Ecuador E Estádio Nacional Mané Garrincha, Brasília
15. juni 21:00 Frankrig - Honduras E Estádio Beira-Rio, Porto Alegre
15. juni 24:00 Argentina - Bosnien-Hercegovina F Estádio do Maracanã, Rio de Janeiro
16. juni 18:00 Tyskland - Portugal G Arena Fonte Nova, Salvador
16. juni 21:00 Iran - Nigeria F Arena da Baixada, Curitiba
16. juni 24:00 Ghana - USA G Arena das Dunas, Natal
17. juni 18:00 Belgien - Algeriet H Estádio Mineirão, Belo Horizonte
17. juni 21:00 Brasilien - Mexico A Estádio Castelão, Fortaleza
17. juni 24:00 Rusland - Sydkorea H Arena Pantanal, Cuiabá
18. juni 18:00 Australien - Holland B Estádio Beira-Rio, Porto Alegre
18. juni 21:00 Spanien - Chile B Estádio do Maracanã, Rio de Janeiro
18. juni 24:00 Cameroun - Kroatien A Arena Amazônia, Manaus
19. juni 18:00 Columbia - Elfenbenskysten C Estádio Nacional Mané Garrincha, Brasília
19. juni 21:00 Uruguay - England D Arena Corinthians, São Paulo
19. juni 24:00 Japan - Grækenland C Arena das Dunas, Natal
20. juni 18:00 Italien - Costa Rica D Arena Pernambuco, Recife
20. juni 21:00 Schweiz - Frankrig E Arena Fonte Nova, Salvador
20. juni 24:00 Honduras - Ecuador E Arena da Baixada, Curitiba
21. juni 18:00 Argentina - Iran F Estádio Mineirão, Belo Horizonte
21. juni 21:00 Tyskland - Ghana G Estádio Castelão, Fortaleza
21. juni 24:00 Nigeria - Bosnien-Hercegovina F Arena Pantanal, Cuiabá
22. juni 18:00 Belgien - Rusland H Estádio do Maracanã, Rio de Janeiro
22. juni 21:00 Sydkorea - Algeriet H Estádio Beira-Rio, Porto Alegre
22. juni 24:00 USA - Portugal G Arena Amazônia, Manaus
23. juni 18:00 Australien - Spanien B Arena da Baixada, Curitiba
23. juni 18:00 Holland - Chile B Arena Corinthians, São Paulo
23. juni 22:00 Cameroun - Brasilien A Estádio Nacional Mané Garrincha, Brasília
23. juni 22:00 Kroatien - Mexico A Arena Pernambuco, Recife
24. juni 18:00 Italien - Uruguay D Arena das Dunas, Natal
24. juni 18:00 Costa Rica - England D Estádio Mineirão, Belo Horizonte
24. juni 22:00 Japan - Columbia C Arena Pantanal, Cuiabá
24. juni 22:00 Grækenland - Elfenbenskysten C Estádio Castelão, Fortaleza
25. juni 18:00 Nigeria - Argentina F Estádio Beira-Rio, Porto Alegre
25. juni 18:00 Bosnien-Hercegovina - Iran F Arena Fonte Nova, Salvador
25. juni 22:00 Honduras - Schweiz E Arena Amazônia, Manaus
25. juni 22:00 Ecuador - Frankrig E Estádio do Maracanã, Rio de Janeiro
26. juni 18:00 USA - Tyskland G Arena Pernambuco, Recife
26. juni 18:00 Portugal - Ghana G Estádio Nacional Mané Garrincha, Brasília
26. juni 22:00 Sydkorea - Belgien H Arena Corinthians, São Paulo
26. juni 22:00 Algeriet - Rusland H Arena da Baixada, Curitiba
28. juni 18:00 1A - 2B 1/8-finale - 49 Estádio Mineirão, Belo Horizonte
28. juni 22:00 1C - 2D 1/8-finale - 50 Estádio do Maracanã, Rio de Janeiro
29. juni 18:00 1B - 2A 1/8-finale - 51 Estádio Castelão, Fortaleza
29. juni 22:00 1D - 2C 1/8-finale - 52 Arena Pernambuco, Recife
30. juni 18:00 1E - 2F 1/8-finale - 53 Estádio Nacional Mané Garrincha, Brasília
30. juni 22:00 1G - 2H 1/8-finale - 54 Estádio Beira-Rio, Porto Alegre
1. juli 18:00 1F - 2E 1/8-finale - 55 Arena Corinthians, São Paulo
1. juli 22:00 1H - 2G 1/8-finale - 56 Arena Fonte Nova, Salvador
4. juli 18:00 Vinder 53 - Vinder 54 Kvartfinale - 58 Estádio do Maracanã, Rio de Janeiro
4. juli 22:00 Vinder 49 - Vinder 50 Kvartfinale - 57 Estádio Castelão, Fortaleza
5. juli 18:00 Vinder 55 - Vinder 56 Kvartfinale - 60 Estádio Nacional Mané Garrincha, Brasília
5. juli 22:00 Vinder 51 - Vinder 52 Kvartfinale - 59 Arena Fonte Nova, Salvador
8. juli 22:00 Vinder 57 - Vinder 58 Semifinale - 61 Estádio Mineirão, Belo Horizonte
9. juli 22:00 Vinder 59 - Vinder 60 Semifinale - 62 Arena Corinthians, São Paulo
12. juli 22:00 Taber 61 - Taber 62 Bronzekamp - 63 Estádio Nacional Mané Garrincha, Brasília
13. juli 21:00 Vinder 61 - Vinder 62 Finale - 64 Estádio do Maracanã, Rio de Janeiro

God fornøjelse !

Se de billigste VM tilbud - Fodboldtøj, støvler, trøjer, udstyr m.m SEJT udvalg !

Bodyman er Dk's største producent og af kosttilskud.
TAB DIG HURTIG HER DER ER FLERE MULIGHEDER !


Foldboldens Verdensmestre gennem tiderne siden 1930 hvor det afholdets første gang - Aflyst pga. 2. verdenskrig i 1942 + 1946

Brasilien - 1958, 1962, 1970, 1994, 2002
Italien - 1934*, 1938, 1982, 2006
Tyskland - 1954, 1974*, 1990
Uruguay - 1930*, 1950
Argentina - 1978*, 1986
England - 1966*
Frankrig - 1998*
Spanien - 2010

*Landet var værtsnation pågældende år




Grupperne VM fodbold 2014

Gruppe A:
1. Brasilien
2. Kroatien
3. Mexico
4. Cameroun

Gruppe B:
1. Spanien
2. Holland
3. Chile
4. Australien

Gruppe C:
1. Colombia
2. Grækenland
3. Elfenbenskysten
4. Japan

Gruppe D:
1. Uruguay
2. Costa Rica
3. England
4. Italien

Gruppe E:
1. Schweiz
2. Ecuador
3. Frankrig
4. Honduras

Gruppe F:
1. Argentina
2. Bosnien-Hercegovina
3. Iran
4. Nigeria

Gruppe G:
1. Tyskland
2. Portugal
3. Ghana
4. USA

Gruppe H:
1. Belgien
2. Algeriet
3. Rusland
4. Sydkorea